Pages

Wednesday, October 12, 2011

Albertson's Deals 10/12-10/18

Looks like some pretty good candy deals! I know how we've all been waiting for the Halloween Candy to go on sale!

I'm excited about the Pillsbury deals! I'm low on biscuits!  It's time for me to make chicken and dumplins, and my kids are ready!!!  I use biscuits for my dumplings. What do you use??

Alberton's Market does not double coupons.  Let me know if you see anything in-store, or if I missed anything!!

Free Cuisinart Appliances Event
Earn a stamp for every $10 you spend between 9/7 – 12/27. Save up and cash them in for FREE Cuisinart Kitchen Appliances.  A Cuisinart Coffee Grinder is FREE with 80 stamps.
First Responder Discount Day, Saturday 10/15, Receive an Additonal 10% Off
All Police, Firefighters and EMTs
__________________________________________________

Mix & Match EventBuy any 8 participating items save $4
Price shown is after buying 8 participating items

General Mills Cereal – Cookie Crisp, Banana Nut Cheerios, Cinnamon Toast Crunch $1.49
Original Cheerios, Fiber One $1.99
Use $1/2 Cheerios from SS 9/25 or Printable
Use $1.10/2 General Mills Cereal Printable
or
Use $1/2 General Mills Cereal Printable or Here or from SS 9/25 or
Use $1/3 General Mills Cereal from GM 9/11 or GM 10/2 or
Final Price: as low as $0.94 each
Betty Crocker Hamburger Helper $0.99
Use $0.75/3 or $1/3 Hamburger Helper from GM 9/11 or GM 10/2
Final Price: as low as $0.66 each
Pillsbury Grands Biscuits $0.99
Use $0.40/2 Pillsbury Grands Printable or
Use $0.30/2 Pillsbury Grands from GM 9/11 or GM 10/2 or Printable or Here
Final Price: as low as $0.79 each
Betty Crocker Super Moist Cake Mix or Frosting $0.99
Use $0.75/2 BOTH Betty Crocker Cake Mix and Frosting from GM 10/2 or
Use $0.60/2 BOTH Betty Crocker Cake Mix and Frosting Printable or
Use $0.50/2 BOTH Betty Crocker Cake Mix and Frosting Printable
Final Price: $0.62 each wyb both items
Progresso Traditional, World Recipes or Rich & Hearty Soup $1.07
Use $1/4 Progresso Soup Printable or Here or from GM 10/2 or GM 9/11
Final Price: $0.82 each wyb 4
Nature Valley Bars 6ct. $1.99
Use $0.75/2 Nature Valley Bars from GM 9/11 or GM 10/2 or
Final Price: as low as $1.62 each wyb 2
Chex Mix 8.75 oz. $1.49
Use $0.50/1 Chex Mix Printable or  Here
Use $0.60/1 Chex Mix Printable
 or
Use $0.50/2 Chex Mix from GM 10/2
Final Price: $0.89
Chex Mix 15 oz. $2.49
Use $0.75/1 Chex Mix Muddy Buddies from GM 9/11 or
Use $0.50/2 Chex Mix from GM 10/2 or
Use Printables shown above
Final Price: as low as $2.15 each
Pillsbury Toaster Strudel $1.49
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel Printable or Here or
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel GM 9/11 or
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel CM 9/11 or GM 10/2
Final Price: as low as $1.24 each
Pillsbury Sweet or Orange Rolls $1.49
Use $0.40/2 Pillsbury Sweets Rolls Printable or Here or from GM 10/2
Use $0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls Printable  or from GM 8/7 or
Use $0.30/2 Pillsbury Sweet Rolls from GM 9/11
Final Price: as low as $1.24 each
Pillsbury Crescent Rolls $1.49
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Rolls Printable or Here or
Use $0.60/2 Pillsbury Crescent Rolls Printable or
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Rolls from GM 8/7 or GM 9/11 or GM 10/2
Final Price: as low as $1.19 each
Pillsbury Egg Scrambles $1.49
Use $1.10/1 Pillsbury Egg Scrambles Printable or
Use $1/1 Pillsbury Egg Scrambles from GM 9/11 or GM 10/2 or Printable
Final Price: as low as $0.39
Pillsbury Ready to Bake Cookies $1.99
Use $1.50/3 Pillsbury Cookie Dough Printable or
Use $1.10/2 Pillsbury Cookie Printable or
Use $1/2 Pillsbury Cookie Printable
Final Price: as low as $1.44 each
Totino’s Pizza $0.99
Use $1/4 Totino’s Pizza Printable or Here or from GM 9/11 or GM 10/2 or GM 8/7
Use $1.10/4 Totino’s Pizza Printable or
Use $1/5 Totino’s Pizza from GM 8/7 or GM 9/11 or
Use $0.75/3 Totino’s Pizza from GM 10/2
Final Price: as low as $0.72 each
Green Giant Valley Fresh Steamers $0.99
Use $0.50/2 Green Giant Valley Fresh Steamers from GM 9/11 or GM 10/2
Final Price: $0.74 each wyb 2
Yoplait with Granola 2 pack $1.99
Use $0.75/1 Yoplait Light with Granola from GM 10/2
Final Price: $1.24 each
Yoplait Trix Multipack $1.99
Use $0.75/2 Yoplait Trix from GM 9/11 or GM 10/2
Final Price: $1.62 each wyb 2

Dairy

Albertsons Gallon Milk $1.97 (limit 2)

Candy

Whoppers, Milk Duds, Twizzler Snack Size 9-16 oz. 2 for $4
Use $1/3 Hershey’s Snack Size from SS 9/25
Final Price: $1.67 each wyb 3
Hershey’s Snack Size 9.2-12.6 oz. 2 for $5
Use $1/3 Hershey’s Snack Size from SS 9/25 or Printable
Final Price: $2.17 each wyb 3
M&M/Mars Fun Size 9.2-12.6 oz. 2 for $5
Use 1.50/3 Mars Fun Size from RP 9/25 or
Use $1.50/2 Mars Fun Size from All You Oct 2011
Final Price: as low as $1.75 each
M&Ms/Mars Single Candy Bars, Buy 2 Get 1 Free Manufacturer Instant Coupon. Final Cost $0.33 each

Meats

Farmer John Bacon 2 for $7
Use $2/1 Farmer John Bacon from SS 10/2
Final Price: $1.50 each
Al Fresco Smoked Chicken Sausage $3.99
Use $1/1 Al Fresco Product Printable
Final Price: $2.99 each

Drinks

Welch’s Grape Juice 64 oz. $2.99
Use $1/1 Welch’s Grape Juice from SS9/25 or
Use $0.75/1 Welch’s Juice Printable 
Final Price: as low as $1.99 each
Tropicana Orange Juice or Trop 50 Juice, 2 for $6
Use $1/1 Tropicana or Trop50 Juice from Pepsi Inset 10/22 or
Use $1/2 Tropicana or Trop50 Juice from RP 8/28
Final Price: as low as $2 each
Trop50 Lemonade 2 for $4
Use $1/1 Trop50 from Pepsi Insert 10/2
Final Price: $1.00 each
Pepsi 20 pk. cans $6.49
Use $2/2 Pepsi Multipack Cans from Pepsi Insert 10/2
Final Price: $5.49 each wyb 2

Grocery

Welch’s Grape Jelly or Jam 2 for $4
Use $0.55/1 Welch’s Jam or Jelly from SS 9/25 or
Use $1/3 Welch’s Jam or Jelly from SS 7/31
Final Price: as low as $1.45 each
Tostito’s Chips $2.99
Use $1/2 Tostitos Chips AND Dip from Pepsi Insert 10/22 or Printable
Final Price: ?
Sunshine Cheez-It Crackers 2 for $5
Use $1/2 Sunshine Cheese-It Crackers from RP 9/18
Final Price: $2 ea wyb 2

Frozen

Gorton’s Frozen Fish Fillets $3.99
Use $0.50/1 Gorton’s Item from SS 9/11 or
Use $1/2 Gorton’s Frozen Seafood Item Printable
Final Price: $3.49 each
DiGiorno Pizza $5.99
Use $1/1 DiGiorno Pizza from RP 9/11 or
Use $2/1 DiGiorno Pizza Facebook Printable
Final Price: as low as $3.99 each
California Pizza Kitchen $5.99
Use $1/1 California Pizza Kitchen Product from RP 9/11
Final Price: $4.99 each
Blue Bell Ice Cream $3.99
Use $1/1 Blue Bell Ice Cream Printable
Final Price: $2.99 each
Marie Callender’s Entrees 5 for $11
Use $1/3 Marie Callender’s Single Serve Meals Printable
Final Price: $1.87 each wyb 3
Healthy Choice Entrees 5 for $11
Use $1/3 Healthy Choice Complete Meals Printable
Final Price: $1.87 each wyb 3
Old Orchard 100% Juice Concentrate 3 for $5
Use $1/4 Old Orchard Juice Concentrate Printable
Final Price: $1.42 ea wyb 4
Dole Shakers $1.99
Use $1/2 Dole Shakers from SS 10/9 or
Use $0.75/1 Dole Shakers from All You Oct 2011
Final Price: as low as $1.24 each
Dole Fruit Cups Frozen 2 pk. $1.99
Use $1/2 Dole Frozen Fruit Cups from SS 10/9 or
Use $0.75/1 Dole Frozen Fruit Cups from All You Oct 2011
Final Price: as low as $1.24 each

Household

Downy Fabric Softener $2.99
Use $0.50/1 Downy from PG 10/2 or
Use $1/2 Downy from PG 10/2 or
Use $2/3 Downy from PG 10/2
Final Price: as low as $2.32 each
Puffs Facial Tissue Family Size 124-200 ct. 3 for $5
Use $1/3 Puffs Singles from PG 10/2
Final Price: $1.33 each wyb 3
Ivory Bar Soap 10 ct. $4
Use $0.35/1 Ivory Soap from  PG 10/2
Final Price: $3.65 each
Tidy Cat Liter 2 for $6
Use $1/1 Tidy Cat Liter from RP 9/11 or Printable or Here
Final Price: $2 each

2 comments:

  1. Albertsons also has their chicken breast on sale B1G2 free. its at 4.99 a lb which is a little expensive until you figure that that is actually for three pounds since you are getting two free. and, since I usually buy chicken breasts at 1.99 a lb, I stocked up! Also, they are already out of kitty litter, so best price at walmart!

    ReplyDelete
  2. That's a good price! Thanks for sharing!!! :)

    ReplyDelete